تحقیق دانشجویی

تحقیق دانشجویی

پاورپوینت مقاله تحقیق و پروژه دانشجویی با قیمت مناسب تر از کافی نت،راحت و بی دردسر تحقیق های خود را از سایت ما دانلود کنید.

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

آمار سایت

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 210
  • بازدید دیروز : 65
  • بازدید کل : 319682

پروژه تعويض R-22


1- مقدمه Introduction

با توجه به آنچه كه در گزارش اول ، اسفند 1381 ( بررسي و چگونگي تعويض مبرد R-22 در چيلرهاي مجتمع پتروشيمي اصفهان) به آن اشاره شد و پروژه‏هاي انجام شده در خصوص‏تعويضCFC ها در اين مجتمع، PROPOSAL حذف براي مبردهاي R-11 ، R-13 ، R-502 و R-12 صادر شده است و در طي سال گذشته و جاري دستگاههاي سبك مجتمـع كه با R-12 كار مي‏كردند ، در زمـان تعميرات و در واحد تهويه گاز آنها با مبرد R-134a با موفقيت تعويض شد كه در اين زمينه مي‏توان به دو دستگاه آبسرد كن و دو دستگاه فريزر اشاره نمود.

واحد تهويه اميدوار است بتواند با انجام پروژه تعويض HCFC R-22 كه براي اولين بار در كشور در اين مجتمع انجام ميگيرد ، رسالت خود را در خصوص تعهدات زيست محيطي و پروتكل مونترال تكميل نموده و بدين ترتيب در كارنامة خود در خصوص RETROFIT تجربه جديد ( تعويض HCFC ها ) را به دستاوردهاي خود اضافه نمايد.

البته با توجه به تماس‏ها و مكاتباتي كه از طريق اينترنت بعمل آمده است، از مبرد R-507 بجاي فرئون R-22 فقط در دستگاههاي سرد كننده‏اي كه دماي آنها زير صفر است (LOW AND MEDIUM TEMPERATURE) استفاده ميشود و اين مسئله هم اخيراً و آنهم بصورت يك پروژة تحقيقاتي كه از طرف ASHRAE هزينه شده است ، عنوان گرديده و در واقع استفاده از R-507 بجاي R-22 در سيستمهاي سرد كننده با دماي بالاي صفر (HIGH TEMPERATURE) و آنهم به كمك BRINE ( ضد يخ – اتيلن گلايكول ) براي اولين بار در اين مجتمع صورت ميگيرد كه در صورت موفقيت علاوه بر تعويض HCFC ، مسئله بهينه‏سازي در مصرف انرژي نيز مدنظر قرار خواهد گرفت.

نكته : استفاده از گلايكول اتيلن و پائين آوردن دماي آب چيلر از 8°C به 1°C ، از سيستم ميتوان بعنوان ICE CHILLER STORAGE بهره برد. ( بايد در نظر داشت كه مكانيزمها و سيستمهاي بكار برده شده از نظر دما و فشار محدوديتي نداشته باشند )

استفاده از دستگاههاي ICE STORAGE در طراحيهاي جديد و آتي با دماي (1°C) 36°F علاوه بر بهينه كردن مصرف انرژي ، هزينه‏هاي لوله‏كشي ، داكت و كانال كشي ، پمپها و وسايل برقي را بدليل كوچك شدن سايزشان كاهش داد.

2- مبردها Refrigerants

مبرد ماده‏ايست كه با جذب حرارت از يك ماده و يا يك محيط و انتقال آن به محيط ديگر بصورت عامل خنك كننده عمل مي‏كند. در يك سيكل تراكمي تبخيري ، ماده مبرد با تبخير و تقطير تناوبي ، به ترتيب حرارت را در اواپريتور جذب و در كاندنسر دفع مينمايد.

مبرد ميبايستي داراي خواص شيميائي ، فيزيكي و ترموديناميكي ويژه‏اي باشد كه استفاده از آن مطمئن و از نظر اقتصادي به صرفه باشد.

البته مبردي وجود ندارد كه براي همه كاربردها مناسب باشد ، بهمين دليل ميبايستي در انتخاب يك مبرد شرايطي را در نظر گرفت كه بتواند نيازهاي يك كاربرد بخصوص را تأمين نمايد.

 

3- مبردهاي جايگزين و معيارهاي انتخاب

Retrofit Refrigerants & The Guide Lines Of Choise

با شرايط خاصي كه در سالهاي اخير براي كرة زمين ايجاد شده است ومسئله صدمه ديدن لاية اوزن ، سازمانهاي بين‏المللي استفاده از HCFC ها را نيز همانند CFCها محدود و براي حذف (PHASE OUT) كردن آنها برنامه زمان بندي شده‏اي را در نظر گرفته‏اند و شركتهاي توليد كنندة اينگونه مواد سعي بر اين دارند كه جايگزينهاي مناسبي را توليد و در دسترس مشتريها و مصرف كننده‏ها قرار دهند.

البته همانگونه كه در گزارش اول به آن اشاره شده است واحد تهويه در نظر دارد كه مسئله بهينه سازي انرژي را در زمان تعويض و انتخاب مبرد جايگزين ، مد نظر قرار داده تا بدين ترتيب در كاهش مصرف سوختهاي فسيلي قدم مؤثري برداشته باشد. در نتيجه نسبت به تعويضهاي گذشته ميتوان اصل ششم يعني ارزيابي انرژي مصرفي را به پنج اصل گذشته اضافه نمود.

 

الف ) عملكرد Performance

ب) ايمني Safety

ج) اطمينان Reliability

د) ملاحظات زيست محيطي Environmental Consideration

هـ) ملاحظات اقتصادي Economic Consideration

و) مصرف انرژي Power Consumption

3-1- عملكرد Performance

ظرفيت برودتي (COOLING CAPACITY) ، ضريب عملكرد (COP) ، گرماي نهان تبخير مبرد ، چگالي گاز و نقطة جوش مبرد فاكتورهائي است كه عملكرد سيستم را مشخص مي‏نمايد.

3-2- ايمني Safety

غير سمي بودن ، غير قابل اشتعال بودن و فشار كاركرد مبرد بعنوان مهمترين شاخصهاي ايمني مبرد در نظر گرفته ميشود.

3-3- اطمينان Reliability

پايداري شيميائي و سازش و تطابق آن با اجزاي مختلف سيستم و مخصوصاً با روغن كمپرسور يكي از ويژگيهاي مهم يك مبرد به حساب مي‏آيد. قابليت حل شدن مبرد در روغن آنهم در دماهاي كاركرد مختلف بايد مورد قبول بوده و در برگشت روغن به كارتل كمپرسور خللي بوجود نيايد.

3-4- ملاحظات زيست محيطي Environmental consideration

در انتخاب مبرد جايگزين دو فاكتور مهم زيست محيطي مدنظر است

1- پتانسيل تخريب لايه اوزن OZON DEPLETION POTENTAIL

2- پتانسيل گرمايش گلخانه‏اي GLOBAL WARMING POTENTAIL

3-5- ملاحظات اقتصادي Economic Consideration

با توجه به مقررات جديد EC REQULATION 2037/2000 واضح است كه در آينده‏اي نزديك حذف و از رده خارج شدن CFC ها و بدنبال آنها HCFC ها حتمي است. در نتيجه علاوه بر گران شدن مبردهاي قديمي و نيز به سبب مقررات گمركي كه در واردات و صادرات اينگونه مواد در نظر گرفته شده است ، چنانچه در بازار هم يافت شوند ، بصورت قاچاق و گران خواهند بود ، علاوه بر اين ، انتخاب يك مبرد جايگزين نيز در بعضي مواقع ميتواند منجر به تعويض كامل كمپرسور ، روغن و يا تمام اتصالات لوله كشي شود بهمين دليل در انتخاب يك مبرد جايگزين ميبايستي مسائل اقتصادي و هزينه‏ها را در نظر گرفت.

3-6- مصرف انرژي Power Consumption

با توجه به مقايسه دقيق خصوصيات مبردها و اطلاعاتي كه از طريق اينترنت دريافت شده است ميتوان با لحاظ كردن

1) COP Of Refrigerants

2) Surface Coefficient Of Heat Transfer Of Refrigerants

3) Surface Coefficient Of Heat Transfer Of Oils

 

و حلاليت روغنهاي POLYOIL ESTER كه نسبت به روغنهاي معدني و الكالين بنزني شرايط بهتري را دارا هستند ، مسئله مصرف انرژي به ازاي هر تن برودت را كاهش و بدين ترتيب علاوه بر انتخاب مبرد ايده‏آل از نظر سازگاري آن با سيستم در بهينه كردن مصرف انرژي ميتوان اقدام نمود.

البته استفاده از گلايكول اتيلن بعنوان ضد يخ در آب چيلر اين فرصت را به صاحب دستگاه خواهد داد كه دماي آب چيلر را پائين‏تر آورده و زمان استراحت دستگاه را بيشتر نمايد. بديـن تـرتيـب تعـداد ON و OFF هـاي سيستـم در 24 ساعـت كاهش يافته و در ديماند و آمپرهاي راه اندازي كه خود باعث افزايش هزينه‏هاي الكتريكي مي‏گردد ، صرفه‏جوئي نمايد.

4- انواع مبردها Kinds Of Refrigerants

بطور كلي مبردها ( مبردهاي قديم و جديد ) به سه دسته تقسيم مي‏شوند :

1- مادة خالص (SINGLE FLUID) مانند R-22 , R-134a

2- مخلوط آزئوتروپ (AZEOTROPIC) مانند R-502 , R-507

3- مخلوط زئوتروپ (ZEOTROPIC) مانند R-404 A , R-407 C

البته بهترين مبردها ، مبردهائي هستند كه از يك ماده خالص تشكيل شده باشند ( به دليل ايجاد دما و فشار ثابت در اواپريتور و كاندنسر ) ، ولي با توجه به موارد گوناگون و تنوع در كاربرد سيستمهاي تبريد ، استفاده از يك مبرد خالص (SINGLE FLUID) هميشه امكان پذير نبوده و با محدوديت‏هائي مواجه است اما لزوم جايگزيني (RETROFITTING) استفاده از مبردهاي مخلوط را هم اجتناب ناپذير مينمايد.

به دلايل زير انتخاب آزئوتروپها نسبت به زئوتروپها بعنوان جايگزين و تعويض مبردهاي تخريب كنندة لاية ازون بهتر است.

1- ضريب انتقال حرارت

2- دماي گلايد TEMPERATURE GLIDE

3- مسئله نشتي و تغيير در غلظت يكي از عناصر تشكيل دهندة مخلوط

از نظر ضريب انتقال حرارت آزئوتروپها از زئوتروپها بهتر عمل مي‏كنند همچنين در صورت نشتي ، در نسبت وزني عناصر تشكيل دهنده زئوتروپها تغييرات فاحشي ايجاد مي‏شود كه نهايتاً منجر به تغيير ضريب عملكرد (COP) دستگاه شده و حتي ممكن است نياز باشد كه كل گاز دستگاه تخليه و دوباره شارژ مجدد شود در صورتيكه آزئوتروپها در اين مورد تقريباً همانند مادة خالص عمل مي‏كنند ( بدليل صفر بودن و يا پائين بودن دماي گلايد )

- دماي گلايد TEMPERATURE GLIDE

برخلاف مادة خالص ، براي مخلوط ها دماي تبخير تعريف نمي‏شود بلكه دماي ديگري بنام گلايد مورد مطالعه قرار ميگيرد چرا كه مخلوط از چند مادة مختلف با خصوصيات فيزيكي متفاوت تشكيل شده است و عمل تبخير و تقطير آنها در شرايط يكسان انجام نمي‏گيرد. در نتيجه در موقع انتخاب مبردهاي مخلوط دماي گلايد را مدنظر قرار ميدهند.

اختلاف بين دماي نقطه حباب (BUBBLE POINT) و نقطه شبنم (DEW POINT) تحت فشار ثابت را دماي گلايد (TEMPERATURE GLIDE) مي‏گويند و هر چه اين دما كمتر باشد رفتار مادة مورد نظر به رفتار يك مادة خالص نزديكتر است و بهمين دليل در موقع انتخاب مبردهاي مخلوط ، اين دما ، نقش تعيين كننده دارد و آزئوتروپها از اين نظر بهتر ميباشند.

5- انتخاب مبرد جايگزين R-22 در مجتمع پتروشيمي اصفهان

الف) گزينه‏هاي معرفي شده از طرف شركتهاي توليد كننده خارجي براي جايگزيني R-22 گازهاي R-407C و R-507 ميباشد كه البته گاز R-507 اخيراً بعنوان جايگزين در دستگاههائي كه دماي OPERATION آنها زير صفر ميباشد توصيه شده است. لذا واحد تهويه مجتمع در نظر دارد با اضافه كردن گلايكول اتيلن ( ضد يخ ) به آب چيلر از مبرد R-507 در دستگاههاي تهويه مطبوع بنا به دلايل زير استفاده نمايد :

1- دماي گلايد آن صفر است.

2- نسبت به R-407 C از ضريب انتقال حرارت بيشتري برخوردار است.

3-سازگاري با كمپرسورهاي COPELAND به دليل تجربه استفاده در سردخانه زير صفر

4- مصرف انرژي الكتريكي در اين سيستم كمتر خواهد بود

5-بدليل سرما سازي سريع R-507 و طولاني شدن OFF دستگاه ضايعات آن كمتر و عمر قطعات مكانيكي بيشتر خواهد شد.

6-بدليل اينكه دماي ديسچارج كمپرسور پائين‏تر است سالم ماندن روغن تضمين خواهد شد.

6- مبرد R-22

فرئون 22 يكي از مبردهاي فلوروكلر داريست كه در سطح وسيعي در سيستمهاي سرد كننده و تهويه مطبوع استفاده ميشود.

فرمول شيميائي آن CHCLF2 ميباشد. نقطه جوش آن در فشار يك آتمسفر -41.4°C است. گرماي نهان تبخير فرئون 22 در دماي 5°F برابر با 93.58 B.T.U/ lb ميباشد. محل نشت آن در سيستمها به كمك ليك ياب الكترونيكي ، چراغ هالايد و يا با كف صابون مشخص ميشود.

آثار زيست محيطي اين نوع مبرد تخريب لايه ازون و ميزان آن بين 0.01 تا 0.05 است. بدليل داشتن هيدروژن در فرمول شيميائي ميزان تخريب آن نسبت به R-12 كمتر است.

درمجتمع‏پتروشيمي‏اصفهان‏ازاين‏نوع‏مبرد در سيستمهاي تهويه مطبوع (WATER CHILLER) كولرهاي گازي پنجره‏اي ، سيستم سرد كنندة واحد ازت و در سيكل كمپرسور C-321 در واحد H.P.U. استفاده ميشود.

7- محاسبات سيستم سرد كننده ساختمان سايت آفيس در شرايط موجود با گاز R-22

7-1- محاسبات ترموديناميكي سيكل با مبرد R-22 ( سيكل ايده‏آل)

سيكل مبرد R-22 را ميتوان در نمودار فشار – انتالپي (p-h) مطابق شكل زير نمايش داد. سيكل ، ايده‏آل بوده و راندمان كمپرسور و افت فشار در لوله‏ها در نظر گرفته نشده است. مقادير فشار و دما در نقاط مختلف سيكل براساس استاندارد تبريد تراكمي صورت ميگيرد. (مخصوص چيلرها)

فرآيندهاي مختلف در اين سيكل عبارتند از :

فرآيند 1-2 : تراكم بخار مبرد در كمپرسور كه در شرايط ايده‏آل و بصورت آيزونتروپيك است.

فرآيند 2-3 : كاهش دماي مبرد در تحول فشار ثابت ( در لوله ديسچارج و كاندنسر)

فرآيند 3-4 : تقطير يا كاندنس كامل مبرد در يك تحول فشار و دما ثابت

فرآيند 4-5 : تحـول خفقان يا انتالپي ثابت كه در وسيله انبساطي صورت مي‏گيـرد (اكسپنشن ولو )

فرآيند 5-6 : تحول تبخير در اواپريتور (CHILLER) كه بصورت دما و فشار ثابت انجام مي‏گيرد.

فرآيند 6-1 : ناحيه‏سوپرهيت است كه در واقع‏براي‏جلوگيري از صدمه‏رسيدن به كمپرسور ، بخار اشباع در اواپريتور را قبل از ورود به كمپرسور كمي گرم مي‏كنند تا بصورت بخار داغ (SUPERHEAT) وارد كمپرسور شود.

در محاسبة سيكل تبريد مورد نظر با مبرد R-22 و بصورت ايده‏آل از داده‏هاي موجود در مركز اسناد و كاتالوگ شركت سازنده چيلر (CLIMAVENTA) استفاده شده است. البته لازم به ذكر است كه بار حرارتي كاندنسر در محاسبات انجام شده براساس اختلاف دماي 6 درجه (INLET 29°C , OUTLET 35°C) صورت گرفته است درصورتيكه طبق LOG SHEETهاي پيوست اختلاف دماي آب ورودي و خروجي كاندنسر چيزي در حدود 10 درجه است كه اين مسئله باعث افزايش ظرفيت كاندنسر خواهد شد. ( مشخصات فني و داده‏هاي سيستم در پايان گزارش پيوست ميباشد )

 

 

7-2- جزئيات محاسبات سيكل تبريد R-22 ( سيكل واقعي )

از آنجائي كه جريان سيال در دو مبدل كاندنسر و اواپريتور دو فازي ( اشباع SATURATION ) ميباشد ، افت فشار ناچيزي ايجاد مي شود كه تأثير آن در محاسبات قابل اغماض و ناچيز است. همچنين افت فشار لوله‏هاي رابط نيز در موازنة حرارتي سيكل قابل چشم‏پوشي است.

و تنها عامل مهم در محاسبات سيكل بصورت واقعي ، راندمان ((ηC كمپرسور است.، كه ميبايستي در نظر گرفته شود.

البته راندمان كمپرسورهاي سيلندر پيستوني فرئوني كه توسط خود شركتهاي سازنده ارائه ميگردد ، چيزي در حدود 70 تا 80 درصد است. لذا به منظور دقت در محاسبات و آنهم براي تعويض R-507 مقدار راندمان 75 درصد در نظر گرفته شده است.

راندمان يك كمپرسور سيلندر پيستوني رابطة مستقيمي با نسبت تراكم آن دارد.

البته با توجه به تمامي LOG SHEET هاي پيوست در اين گزارش كه توسط افراد گروه تهويه و در تابستان سال جاري و در شرايط مختلف تكميل شده است راندمان كمپرسور چيلر مورد نظر بالاي 75 درصد است.

8- محاسبات سيستم سردكنندة ساختمان سايت آفيس با R-507

 

8-1- محاسبات ترموديناميكي سيكل با مبرد R-507 ( سيكل ايده‏آل )

براساس گزارشات و مقالاتي كه از طريق اينترنت دريافت شده است ، درصورت جايگزين كردن R-507 ، فشار ديسچارج كمپرسور در حدود (3.4 BARG ) +50 PSIG نسبت به R-22 افزايش خواهد داشت و بر عكس دماي ديسچارج كمتر خواهد شد.

لذا محاسبات ترموديناميكـي سيكل با مبرد R-507 براساس داده‏هاي شركت سازنده چيلر ( دماي اواپريتور 0°C و 10°C سوپر هيت گاز ورودي كمپرسور ) و با لحاظ كردن افزايش +50 PSIG به فشار خروجي كمپرسور انجام گرفته است.

در ضمن قبلاً هم در خصوص افزايش بار حرارتي كاندنسر چيلر مورد نظر در محاسبات به لحاظ اختلاف دماي واقعي 10 درجه بين آب ورودي كاندنسر و خروجي آن اشاره شده است كه مقادير بدست آمده 96 KW – ( بصورت ايده‏آل ) و 102 KW - ( بصورت واقعي ) مسئله‏اي را ايجاد نمي‏كند.

( مقدار بار حرارتي كاندنسر طبق داده‏هاي شركت سازندة چيلر 93 KW - و 6 درجه ΔT است.)

8-2- محاسبات ترموديناميكي سيكل تبريد با مبرد R-507 ( سيكل واقعي )

راندمان كمپرسور (ηC) در محاسبات سيكل تبريد با مبرد R-507 بصورت واقعي ، 75% درنظر گرفته شده است.

راندمان كمپرسورهاي سيلندر پيستوتي در سيستمهاي تبريد تابعي از نسبت فشار خروجي به فشار ورودي كمپرسور است. (ABSOLUTE )

 

فشارمطلق ورودي

6.29

لـذا با توجه به مقدار =18.7 = 2.9 فشار مطلق خروجي ، راندمان كمپرسور سيلندر پيستوني

 

موجود ، طبق منحنيهاي موجود در كتابهاي ASHRAE بين 75 تا 80 درصد خواهد بود.

لحاظ كردن راندمان 75% در محاسبات بدليل كاهش عمر قطعات و كاركرد ده سالة كمپرسور صورت گرفته است.

البته در زمان راه اندازي و با بالا بودن دماي محيط ممكن است فشار خروجي كمپرسور براي مدت كوتاهي تا 20 BARG هم افزايش يابد كه مسئله‏اي را ايجاد نمي‏كند چرا كه حداكثر فشار مجاز براي كمپرسور 25 BARG و ست فشار هاي‏پريشر سويچ اين دستگاه 24.5 BARG ميباشد.

9- لزوم استفاده از ضد يخ

پس از راه اندازي چيلر در ابتداي فصل ( بمدت نيم ساعت ) و با كم شدن دماي آب چيلر ، علاوه بر كاهش فشار ورودي كمپرسور ، فشار خروجي آن نيز كاهش مي‏يابد و با توجه به استفاده از گلايكول اتيلن و دماي پائين ترموستات ( در حدود + 1°C ) فشار ورودي كمپرسور حدود 4.5 BARG و فشار خروجي كمپرسور به 17.5 BARG خواهد رسيد.

در ضمن ضد يخ مي‏تواند تجهيزات شما را در برابر دماي پائين محيط و فرآيند تبريد ( دماي زير صفر و مسئله يخ زدن سيستم ) محافظت نمايد. اگر قرار است چيلر در دماي نزديك به انجماد كار كند ، بايد سيستم را به نحوي از خطر انجماد حفاظت نمود. چنانچه دماي آب ورودي به چيلر كمتر از ( 10°C ) 50°F باشد بايد از يك ضد يخ مناسب در سيستم استفاده كرد. در غير اين چنانچه چيلر با دمائي پائين‏تر از 50°F رها گردد ، انجماد سريع در اواپريتور رخ داده و علاوه بر كاهش كارآئي چيلر ، امكان تركيدن و سوراخ شدن چيلر وجود دارد.

دو نوع اصلي از گلايكولها وجود دارند كه در فرآيند كاري چيلرها مورد استفاده قرار مي‏گيرند ، اتيلن گلايكول و پروپيلن گلايكول.

استفاده از اتيلن گلايكول در بيشتر چيلرها نسبت به پروپيلن گلايكول ارجحيت دارد. از پروپيلن گلايكول بيشتر در مواردي استفاده ميكنند كه كاربرد موردنظر در زمينه‏هاي مواد داروئي و يا تماس با غذا و آب آشاميدني مدنظر باشد.

بطور كلي ضديخها ، ماده‏اي خورنده هستند و به همين خاطر از اين گونه مواد در جاهائي كه لـولـه‏ها و اتصالات از جنس مس ، فولاد ضد زنگ و يا PVC است ، استفاده مي‏كنند. البته شركتهائي وجود دارند كه با اضافه كردن مواد شيميائي بازدارنده به كاهش خوردگي سيستم كمك مي‏كنند.

براي دماهاي مختلف زير صفر ( انجماد ) از غلظتها و محلولهاي اتيلن گلايكول و يا پروپيلن گلايكول كه در جدول زير به آن اشاره شده است ، استفاده مي‏كنند.

گروه تهويه بمنظور حفاظت چيلر ساختمان سايت آفيس در برابر يخ زدگي پس از تعويض مبـرد R-22 و جايگزين نمودن فوران R-507 از محلول 20% اتيلن گلايكول كه براي دماي (-10°C) 17°F مناسب است ، استفاده خواهد كرد.

 

Capacity Correction Factors for Propylene and Ethylene Glycol

Precent Propylene Glycol by Weight

15%

20%

25%

30%

35%

40%

50%

Freezing Point (°F)

24

18

15

9

5

-5

-30

Capacity Factor Multiplier

0.922

0.985

0.972

0.960

0.950

0.928

0.878

Pressure Drop Multiplier

1.04

1.06

1.13

1.21

1.26

1.47

2.79

Percent Ethylene Glycol by Weight

10%

15%

20%

25%

30%

35%

40%

Freezing Point (°F)

25

21

17

11

5

0

-10

Capacity Factor Multiplier

0.98

0.96

0.95

0.93

0.92

0.91

0.89

Pressure Drop Multiplier

1.08

1.11

1.16

1.21

1.27

1.32

1.38

 


10- اقلام و مواد مورد نياز جهت انجام پروژه تعويض R-22

ملاحظات

مقدار

واحد

شرح جنس

رديف

3 x 11.3 KG

سه

سيلندر

مبرد R-507

1

ساخت شركت ALCO مخصوص R-507

يك

عدد

اكسپنشن ولو مد TER 21 P

2

3 x 5 LITER

سه

گالن

روغن EMKARATE RL 32 CF

3

در انبار موجود است

دو

عدد

فيلتر دراير جهت R-507

4

 

دويست

ليتر

اتيلن گلايكول

5

در انبار موجود است

بيست

كيلوگرم

محلول شستشو 3 M

6

 

يك

عدد

فشار سنج LOW جهت R-507

7

 

يك

عدد

فشار سنج HI جهت R-507

8

 

 

11- دستورالعمل تعويض HCFC R-22

1-پر كردن LOG SHEET و ثبت پارامتهاي كاري (OPERATION PARAMETTERS) كه در اواخر تيرماه سال 1382 و در اوج گرماي تابستان ثبت شده است (LOG SHEETS 1,2,3,4,5)

2-تخليه روغن كمپرسور و شستشوي كارتل كمپرسور با مادة 3M ، در سه مرحله و هر مرحله پس از 24 ساعت كاركرد كمپرسور و شارژ كمپرسور از روغن EMKARATE RL 32 CF (مقدار شارژ روغن كمپرسور از روغن جديد بايد به اندازة روغن تخليه شده در هر مرحله باشد)

3-روغن‏تخليه شده در مرحله سوم ميبايستي عاري از روغن قديم باشد ( حد مجاز كمتر از 5% )

4- ريكاور كردن گاز R-22

5- تعويض اكسپنشن ولو ( اكسپنشن ولو مخصوص R-507 )

6- تعويض فيلتر دراير

7- پر كردن سيستم از ازت با فشار 12 BARG جهت كنترل نشتيها و رفع آن

8- تخليه گاز ازت

9- وكيوم كردن سيستم به مدت يكساعت

10- شارژ گاز R-507 ( در ابتدا به مقدار 6 كيلوگرم و بصورت مايع و از طريق شير 1/4 كاندنسر و قبل از فيلتر دراير و مابقي گاز از طريق سكشن كمپرسور و با كنترل دما و فشار سيستم و در حدود تقريباً سه كيلوگرم شارژ شود )

11- نوع گاز (R-507 و نوع روغن جديد (EMKARATE RL 32 CF) روي دستگاه حك شود

12- براي مدت يكهفته دستگاه توسط گروه تهويه زير نظر و LOG SHEET پر گردد.

13- پس از يكماه كاركرد ، روغن و فيلتر دراير سيستم تعويض و تغييرات در آنها مورد بررسي قرار گيرد.

14- تهيه گزارش نهائي در خصوص انجام پروژة HCFC R-22

 

 

 

  انتشار : ۱۲ آذر ۱۳۹۸               تعداد بازدید : 167

دیدگاه های کاربران (0)

عدالت از دیدگاه نهج البلاغه

عدالت از دیدگاه نهج البلاغه

حجم فایل : 115.2 KB نوع فایل : پاور پوینت تعداد اسلاید ها : 33 عدالت از دیدگاه نهج البلاغه بسم الله الرحمن الرحیم فهرست: تعریف عدلچگونگی واداشتن نفس به عدالتویژگی های عدالتعوامل نیل به ستمگریاقسام ظلم و ستمنشانه های ستمکارانعواقب ظلم و ستماثرات عدالتاهمیت عدالتتوصیه هایی ... ...

طرح جابر هوا

طرح جابر هوا

طرح جابر هوا طرح جابر هوا مناسب برای پایه اول دبستان به همراه دفتر کارنما .بافرمت ورد وقابل ویرایش این فایل کامل و آماده است و جهت ارائه به همکاران فرهنگی میباشد. این نمونه طرح جابر که برای شما تهیه کرده ایم و با قیمت مناسب در دسترس شما قرار داده ایم طرح جابر کلاس اول ... ...

دریافت فایل : طرح جابر هوا
کنترل کیفی دستگاههای سی تی اسکن

کنترل کیفی دستگاههای سی تی اسکن

حجم فایل : 7.3 MB نوع فایل : پاور پوینت تعداد اسلاید ها : 135 کنترل کیفی دستگاههای سی تی اسکن مقدمه آزمون های کنترل کیفی آزمون هاي كنترل كيفي آزمون های بحرانيآزمون های پذيرشآزمون هاي دوره ایآزمون هاي ويژه تعمير و نگهداري آزمون هاي بحراني آزمون هائی هستند که بمنظور ... ...

مسایل رفتاری درشغل نگهبانی

مسایل رفتاری درشغل نگهبانی

حجم فایل : 1.9 MB نوع فایل : پاور پوینت تعداد اسلاید ها : 31 درس سمينار در مسايل رفتاريموضوع :مسایل رفتاری درشغل نگهبانی امام علی(ع) نعمتان مجهولتان اﻟﺻﺣﺔ و ألأماندو نعمت ناشناخته است ، سلامتی و امنیت عناوین سمینار تعریفانواع نگهبان وظایف نگهبان ضرورت شغل نگهبانیشیوه ... ...

نمونه سوالات فن ورز شبکه هوایی فنی حرفه ای + جزوه آموزشی فن ورز + جزوه اصول مانور در شبکه

نمونه سوالات فن ورز شبکه هوایی فنی حرفه ای + جزوه آموزشی فن ورز + جزوه اصول مانور در شبکه

نمونه سوالات فن ورز شبکه هوایی تعداد 90 سوال تستی با جواب سه جزوه نایاب و ارزشمند در یک پکیج این مجموعه مناسب برای هنرجویان هنرستان های فنی و کاردانش و همچنین هنرجویان سازمان  فنی و حرفه ای و سایر آموزشگاه ها جهت آمادگی آزمون می باشد   نمونه سوالات فن ورز شبکه هوایی ... ...

دانلود پاورپوینت مديريت و تشكيلات كارگاهي

دانلود پاورپوینت مديريت و تشكيلات كارگاهي

  قسمتی از متن............... •تاريخچه تكوين بارچارت به دوران جنگ جهاني اول ميرسد ؛ جائيكه يك آمريكايي به نام هنري گانت براي نخستين بار بارچارت را براي برنامه‌ريزي و كنترل پروژه‌هاي موسسه كشتي‌سازي‌اش بكار برد . به پاسداشت اين اقدام نام گانت قبل از عنوان بارچارت تداعي ... ...

نشریه دهه فجر

نشریه دهه فجر

بسم الله الرحمن الرحیم نشریه جشن انقلاب تقدیم به فعالان فرهنگی نشریه دهه فجر بصورت لایه باز در 8 صفحه با مطالب جذاب و آموزنده و همچنین با طراحی فوق العاده دلنشین می تواند لحظات جذابی را برای خواننده ایجاد نماید.با توجه به لایه باز بودن می توانید متن و عکس را حذف و مطالب ... ...

دریافت فایل : نشریه دهه فجر
مسابقه دهه ی فجر

مسابقه دهه ی فجر

سوالات فرهنگی ویژه دهه ی فجر جهت ادارات، دانشگاهها ، بسیج، کانون های فرهنگی و . . . . به همراه جواب و پاسخنامه سوالات به صورت لایه باز طراحی گردیده و شما می توانید نام کانون خود را درج نمائید و هر مطلب دیگری را جایگزین متن ها نمائید.کیفیت بروشور 300dpi می باشد و کیفیت آن ... ...

دریافت فایل : مسابقه دهه ی فجر
دانلود کتاب The umbrella Conspiracy جلد اول Resident Evil اثر S. D . Perry

دانلود کتاب The umbrella Conspiracy جلد اول Resident Evil اثر S. D . Perry

The Umbrella Conspiracy (Resident Evil #1)by S.D. Perry Genre: Horror , Zombies Rating: 3.92/5 language: English format: PDF , EPUB   Raccoon City: a remote mountain community suddenly besieged by a rash of grisly murders encroaching upon it from the surrounding ... ...

خرید و دانلود کتاب آموزش خط زبان عربی Arabic Character Writing For Dummies

خرید و دانلود کتاب آموزش خط زبان عربی Arabic Character Writing For Dummies

خرید و دانلود کتاب آموزش خط زبان عربی Arabic Character Writing For Dummies 140 صفحه از لینک سایت امازون که داخل پست قرار گرفته با کلیک بر روی Look Inside میتوانید نمونه صفحات داخل این کتاب رو مشاهده بفرمایید Learn to write in Arabic In Arabic, there are different levels ... ...

کتاب معلم Gente Hoy: Libro Del Profesor 1 (A1-a2)

کتاب معلم Gente Hoy: Libro Del Profesor 1 (A1-a2)

Gente Hoy: Libro Del Profesor 1  این کتاب یکی از بهترین منابع برای آموزش و یادگیری زبان اسپانیایی است. این کتاب بر اساس روش عملی و تعاملی طراحی شده است که به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن را در سطح A1 تا A2 بهبود ببخشید. این کتاب شامل ... ...

پاورپوینت عکس های  آناتومی مغز  netter brain

پاورپوینت عکس های آناتومی مغز netter brain

پاورپوینت عکس های آناتومی مغز netter brain     مشخصات:نوع فایل: پاور پوینت pptxقابل تغییر: بلهتعداد اسلاید: 110 عددتولید کننده: midwifeazizi     عکس های از فایل:           ... ...

پاورپوینت بیولوژی سلول های B و T  Biology of T and B lymphocytes

پاورپوینت بیولوژی سلول های B و T Biology of T and B lymphocytes

پاورپوینت بیولوژی سلول های B و T Biology of T and B lymphocytes   مشخصات:نوع فایل: پاور پوینت pptxقابل تغییر: بلهتعداد اسلاید: 18 عددتولید کننده: midwifeazizi     عکس هایی از فایل:         ... ...

فایل پاورپوینت عکس های آناتومی مدولای پونز و مخچه power-medula-pons-cerebellum

فایل پاورپوینت عکس های آناتومی مدولای پونز و مخچه power-medula-pons-cerebellum

فایل پاورپوینت عکس های آناتومی مدولای پونز و مخچه power-medula-pons-cerebellum     مشخصات:نوع فایل: پاور پوینت pptxقابل تغییر: بلهتعداد اسلاید: 27 عددتولید کننده: midwifeazizi     عکس های از فایل:         ... ...

فایل پاورپوینت حاوی عکس های با کیفیت آناتومی سر و گردن netter head and neck

فایل پاورپوینت حاوی عکس های با کیفیت آناتومی سر و گردن netter head and neck

فایل پاورپوینت حاوی عکس های با کیفیت آناتومی سر و گردن netter head and neck     مشخصات:نوع فایل: پاور پوینت pptxقابل تغییر: بلهتعداد اسلاید: 178 عددتولید کننده: midwifeazizi     عکس هایی از فایل:        ... ...

تمامی مقاله تحقیق گزارش کار آزمایشگاه را از سایت ما دانلود کنید

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما