تحقیق دانشجویی

تحقیق دانشجویی

پاورپوینت مقاله تحقیق و پروژه دانشجویی با قیمت مناسب تر از کافی نت،راحت و بی دردسر تحقیق های خود را از سایت ما دانلود کنید.

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

آمار سایت

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 28
  • بازدید دیروز : 55
  • بازدید کل : 272575

تحقیق ساختمان بتون فولادي


تحقیق ساختمان بتون فولادي

ساختمان بتون فولادي

( مزايا و معايب )

 

تعريف:

ساختمان بتون فولادي ساختماني است از بتن و فولاد كه در مناطق كشش آن فولاد قرار داده شده باشد و در نتيجه «كشش را فولاد و فشار را بتون تحمل كند. قسمت‌هاي عمده اين اسكلت‌هاي بتن آرمه عبارت است از دال (تاوه ـ سقف ـ كف) پوتر (تير) قوس و قاپ ستون ـ شالوده ـ ديوارهاي حايل و ضامن بتون آرمه‌اي.

مزاياي ساختمان‌هاي بتني:

1- در ساختمان‌هاي بتون آرمه شكل پذيري بهتر انجام مي‌شود.

2- مقاومت سازه‌هاي بتني با گذشت زمان افزايش پيدا مي‌كند.

3- ساختمان‌هاي بتون آرمه اگر صحيح اجرا شوند به مراتب مقرون به صرفه‌ترند.

4- پيوند به راحتي صورت مي‌گيرد.

5- در مقابل رطوبت و حرارت مقاومت بهتري نشان مي‌دهد.

6- مقاومت در مقابل آتش‌سوزي در سازه‌هاي بتني خيلي بيشتر است و از اهميت فراوان برخوردار مي‌باشد.

7- ساختمان‌هاي بتني در مقابل نشست و زمين لرزه مقاومت بيشتري دارند.

8- از لحاظ بهداشتي بهترين نوع ساختمان است.

9- ساختمان‌هاي بتني از يك سو زيبائي ساختمان‌هاي سنگي را دارد و از سوي ديگر امتياز و مقاوم ساختمان‌هاي آهني برخوردار است.

معايب ساختمان‌هاي بتني:

احتياج به نيروي متخصص در قالب‌بندي و بتن سازي دارد همان‌ طور كه تاكنون بر اهميت ساختن بتن تاكيد شده در صورتي كه نسبت‌هاي اختلاط حفظ نشوند و از بتن مراقبت‌هاي لازم به عمل نيايد فاجعه آفرين است. اگر عمل قالب‌بندي بطور فني و اصولي انجام نشود ممكن است در نتيجه فشار بتن تازه قالب در برود چون بتن پس از مدت كوتاهي خودش را مي‌گيرد سبب ايجاد دشواريهائي اجرائي و خسارت مالي گردد.

2- انتقال گرما و سرما توسط ساختمان‌هاي بتوني به داخل ساختمان به راحتي انجام مي‌گيرد كه اين يك ضعف مي‌باشد.

3- مدت اجراء: اجراء ساختمان بتني هر كدام براي كسب مقاومت مناسب جهت تحمل بار احتياج به مدت زماني حدود 14 تا 28 روز دارد مثلاً يك ستون بتني قبل از روي آن بارگذاري شود بايد مقاومت كافي بدست آورد تا قادر باشد براحتي نيروهاي وارده را به فنداسيون منتقل نمايد.

4- نياز به ماشين آلات بتون ساز و حمل بتون و وسايل ديگر مانند (ويبره …) دارد.

5- اگر عضوي از ساختمان بتوني خراب شود امكان تعويض و ترميم مشكل است.

6- عدم تقويت و امكان گسترش ساختمان پس از ساخته شدن.

7- شرايط آب و هوائي مانند سردي و گرمي هوا در اجراي آن تأثير مي‌گذارد.

8- انتقال ارتعاش: اين نقيضه بستگي به يكپارچگي بتون دارد متاسفانه به زحمت مي‌توان آن را بر طرف كرد.

9- ضعف در برابر انفجار: 10 وزن ساختمان‌هاي بتوني در جابه مراتب بيشتر از وزن ساختمان‌هاي فولادي مي‌باشد.

لازم به يادآوري است با بيش ساخته كردن ساختمان‌هاي بتوني مي‌توان از بيشتر معايب ساختمان‌هاي بتوني كاست.

اجراي ساختمان‌هاي بتوني

اجراي ساختمان‌هاي بتوني از پس سازي شروع شد و به سقف سازي ختم مي‌گردد كه مراحل اجرائي آن به صورت خلاصه به اين صورت است، كه ابتدا پي كني انجام مي‌گيرد آن گاه پس سازي و سپس اجرا بر ستونها انجام مي‌شود. اگر ساختماني به صورت تير و دال يكسره باشد اين مرحله همه يكجا اجرا مي‌شود ـ اگر به صورت تير و تيرچه باشد ابتدا تير اجرا مي‌شود سپس تيرچه ريزي انجام مي‌گيرد در قمست بعد چارتهاي اجرائي هر مرحله آمده است.

 

(1) مراحل اجرائي پي

1- مطالعه نقشه پي كني 2- تسطيح زمين 3- پاشيدن گچ 4- اجراي كود برداري و كنترل ابعاد پي طبق نقشه 5- آماده نمودن امكانات بتن ريزي و قالب بندي و آرماتورگذاري 6- اجراي بتون مسگر 7- قالب‌بندي 8- كنترل ابعاد پس و بررسي استحكام قالب‌ها 9- بتون ريزي … 10- برداشت قالب پس از زمان معين.

(2) مراحل اجراي ستون

1- بررسي و مطالعه ستون از روي نقشه و پس از بررسي محل اجراي آن 2- آماده نمودن امكانات بتن ‌ريزي ـ قالب‌بندي ـ آرماتورگذاري 3- نصب قالب و شاقولي نمودن آن و مهار كردن كامل آن 4- آماتور گذاري و كنترل آن بر طبق نقشه اجرايي شامل كنترل طولي پوشش يا (آنكوراژ) قالبها ـ خاموتها 5- بتن ريزي 6-برداشت قالب پر از زمان معين.

(3) مراحل اجراي تير

1- بررسي و مطالعه تير از روي نقشه و بررسي محل اجراي آن 2- آماده نمودن امكانات بتن‌ريزي ـ قالب‌بندي ـ آرماتور گذاري 3- روغن زدن تخته قالب‌ها 4- نصب قالب تير و مهار آن توسط حائلهاي محكم 5- آرماتور گذاري و خرك گذاري و كنتزرل آن طبق نقشه اجرائي 6- كنترل ابعاد نهايي و علامت گذاري ارتفاع تير 7- بتن ريزي و مراقبت 8- برداشت قالب پس از زمان معين.

قبل از بتن‌ريزي بايد كليه وسايل مخلوط كردن و حمل بتن تميز شود. قالب‌ها و محل‌هايي كه بتن در آنها ريخته مي‌شود بايد از مواد زايد پاك شود. قالب‌ها بايد كاملاً مرطوب يا روغن مالي شده باشد.

محل جايگذاري آرماتور، لوله، ميله مهار، و ساير قطعاتي كه در داخل بتن قرار مي‌گيرد همچنين سوراخ‌ها و فضاهاي خالي كه لازم است در داخل بتن تعبيه شود بايد قبلاً به رويت و تصويب مهندس ناظر برسد. موادي كه براي سوراخ‌ها و فضاهاي خالي در بتن قرار داده مي‌شود بايد با موادي آغشته شود كه خارج كردن آنها را آسان مي‌كند. سطوحي كه با بتن در تماس است و قابليت جذب آب دارد بايد كاملاً مرطوب شود.

چنانچه در محلي كه بايد بتن ريخته شود آب وجود داشته باشد بايد قبلاً آب آن را خارج كرد. اين كار ممكن است با كمك پمپ يا هواي فشرده يا بصورت ديگري كه دستگاه نظارت مجاز بشناسد. انجام گيرد قبل از بتن ريزي روي بتن قبلي، شيره خشك شده، مواد زايد و دانه‌هاي لق بايد از سطح بتن پاك شود.

بتن بايد با بتنوتيزه ساخته شود زمان اختلاط نبايد از 5/1 دقيقه كمتر باشد اختلاط با دست فقط با اجازه دستگاه نظارت در موارد استثنايي و كم اهميت مجازات و در اين صورت لازم است نكات زير رعايت شود.

بزرگترين دانه‌هاي سنگي

الف) يك پنجم كوچكترين لبه داخلي قالب

ب) يك سوم ضخامت دال

ج)سه چهارم حداقل فاصله آزاد بين ميله گردها

تبصره: به كاربردن سنگدانه‌هاي درشت‌تر از 32 ميليمتر در مساحت قطعات بتون آرمه توصيه نمي‌گردد.

ولي در هر صورت اندازه سنگدانه‌ها نبايد از 62 مليمتر تجاوز كند سنگدانه نبايد از خود واكنش قليائي نشان دهد.

الف‌ـ ده درصد برمقدار سيمان مندرج در نقشه‌ها اضافه شود.

 

 

 

شامل ورد 18 ص


مبلغ قابل پرداخت 4,000 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۸               تعداد بازدید : 228

دیدگاه های کاربران (0)

تمامی مقاله تحقیق گزارش کار آزمایشگاه را از سایت ما دانلود کنید

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما